• bilgi@akgunduzdis.com

  • 10.00 - 18.30

Şeffaf Plak

Şeffaf Plak

Şeffaf plak tedavisi nedir?

Ortodontik bozuklukların tel tedavisi ile çapraşıkların düzeltimi yerine hastanın şeffaf plaklar kullanarak dişlerdeki çapraşıklıklar ve aralıkların kolayca düzeltildiği bir tedavi biçimidir.

Diş teli olmadan dişler nasıl hareket ediyor?

Dişlerin hareket edilmesi istenen pozisyona göre seri şeklinde şeffaf plaklar üretilir. Her bir plak 0.05 mm’ lik hareket yaratır. Plaklar 15 gün boyunca takılır ve sonrasında diğer plak kullanıma başlanır.

Herkese standart şeffaf plak mı veriliyor?

İ-TERO ile ağzınızın dijital ölçüsü alınır ve bu ölçüler CAD-CAM sistemi denilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılır. Sanal ortama aktarılmış olan dişler bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilir. Her bir 0.05 mm lik harekete göre şeffaf plak üretilir.

Şeffaf plak tedavim öncesinde tedavi sonunu görebilecek miyim?

Tedavi planınız sanal ortamda oluşturulduktan sonra tedavi sonunu üç boyutlu olarak görebilirsiniz. Tüm tedavi boyunca dişlerinizin hareketini sanal ortamda gözlemleyebilir, Tedavi bittikten sonra nasıl bir gülüşünüz olduğunun ön izlemesini yapabilirsiniz.

Şeffaf plak tedavisinde yaş sınırı var mıdır?

Herhangi bir yaş sınırı yoktur. Hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir ortodontik tedavidir. Fakat şeffaf plak tedavisine uygun olup olmadığınız ancak doktorunuzun muayenesi sonucunda netleşir.

Şeffaf plak tedavisinde dişlerde ağrı oluyor mu?

Şeffaf plak tedavilerinde her yeni plağa geçişte dişlerde küçük bir baskı olması beklenir. Baskı en çok ilk plak takıldığında olur. Yanak ve dudak içi bölgesinde plaklara alışması birkaç günü bulabilir, ancak alışıldıktan sonra hasta dikkate alınmayacak kadar hafif baskılarla karşılaşabilir.

Şeffaf plak tedavisinin avantajları nelerdir?

- Şeffaf plakların en önemli özelliği, günlük yaşamınızı olumsuz anlamda kesinlikle etkilemiyor olmasıdır.

- Ağzınızda hemen hemen hiç görünmez ve tedavi süresince istediğiniz gibi gülmeye devam edebilirsiniz.

- Plaklarınızı yemek yerken, bir şey içerken ya da diş fırçalarken kolayca çıkartabilir, dilediğiniz yemeği yiyebilirsiniz.

- Tedavi metalsiz yapıldığı, yumuşak plaklar kullanıldığı için diş ve diş etlerinizi rahatsız edecek bir durum yaşamazsınız.

- Tedavi sürecinde tel batma, braket kopma gibi problemlerle karşılaşılmaz.

- Plakların temizliği, metal braketlere göre daha kolaydır.

Şeffaf plak tedavisi konuşmamı etkiler mi?

1-2 günlük alışma dönemini geçirdikten sonra bir sıkıntı yaşamazsınız. Eğer bir toplantıda çok uzun süre konuşmanız gerekecekse 1-2 saatliğine Şeffaf plaklarınızı çıkartabilirsiniz.

Şeffaf plakları günde ne kadar süre takmam gerekir?

Şeffaf plaklarınızı günde ortalama 20-22 saat takmanız gerekir. Yani yemek yerken çıkartıyoruz ve onun haricinde devamlı takıyor olmamız gerekir. Sadece önemli bir toplantı varsa veya düğün vs gibi etkinliklerde haftada 2-3 saat ekstra çıkartabiliriz.

Tedavim bittikten sonra herhangi bir işlem yapılıyor mu?

Şeffaf plak tedaviniz bittikten sonra (bütün ortodontik tedaviler için geçerli) dişlerinizi iç tarafına çok ince “retainer” denilen sabitleyici teller takılır. Bu ince tel kesinlikle dışarıdan gözükmez. Dişleriniz de herhangi bir oynama veya geri dönme olmaması için takılır. Süresini ortodontistiniz size açıklayacaktır.